Jak vybrat horní kuchyňské skříňky?

Skvělou možností, jak si vytvořit kuchyni podle svých představ je možnost sestavit si ji pomocí dolních a horních skříněk. Zde naleznete možné varianty a tipy pro volbu horních skříněk, se kterými souvisí také možnosti osvětlení a digestoře.

 

Z jakých materiálů se vyrábí horní skříňky ke kuchyním?

Základním materiálem pro výrobu kuchyní je DTD – dýhovaná dřevotříska. Jedná se o dřevotřísku, která je polepena dýhou a vytváří tak dojem skutečného masívu. Ovšem nejčastěji používaným materiálem u výroby kuchyní je LTD – tedy laminovaná dřevotříska, která je nejvhodnějším materiálem na korpusy kuchyňského nábytku. Všechny plochy a hrany jsou laminovány vrstvou melaminové pryskyřice a dekoračního papíru. To vše je zalisováno. Díky moderním technologiím tak vypadá kuchyně v tomto provedení jako originál. Dýha navíc chrání dřevo před chemikáliemi a poškozením. Dalším materiálem, se kterým se často setkáte u kuchyní je MDF – tedy středně tvrdá dřevovláknitá deska. Předností tohoto materiálu je bezesporu to, že se vyrábí bez použití lepidel a také to, že lze docílit krásného dřevěného vzhledu, ačkoliv je uměle vytvořený. Tento materiál je velmi kompaktní a tak se s ním dá dobře pracovat. Například se dají krásně tvarovat dvířka, což u materiálu DTD a LTD není možné – tam jsou dvířka vždy rovná.
 
 

Provedení horních skříněk

Horní skříňky jsou většinou ve stejném provedení jako skříňky dolní, ale je možné si vybírat také ze skříněk, které jsou prosklené buďto průhledným nebo také mléčným sklem. Systém otevírání je buďto klasický anebo výklopný, přičemž u výklopného mohou být na mechanismu písty, díky nimž se skříňka samovolně a bez bouchnutí dovře. Nad sporák se standardně dodávají skříňky menších rozměrů, které se usadí nad digestoř. Tuto horní skříňku lze také zcela nahradit digestoří komínového typu.
 
 

Panty a závěsy na dvířka

Dvířka jsou standardně výrobci opatřena kvalitními závěsy, které vydrží opravdu dlouho. Jedná se o klasické otevírání dvířek směrem ven. Pro větší komfort užívání se ale stále více objevují plynové tlumiče zavírání, které umožňují jemné a tiché zavírání dvířek, u kterých neuslyšíte klasické bouchnutí.
 
 

Rohové řešení skříněk

Při rohovém řešení kuchyně je třeba zvolit systém úložných prostorů, který Vám bude nejvíce vyhovovat. Dostupných je hned několik variant a možností. První možností jsou tzv. otočné drátěné koše, kde jsou v rohu na karuselu nasazeny kruhové nebo polokruhové police, jejichž lehkým pootáčením se dostaneme k požadovanému kusu nádobí a snadno ho vyjmeme. Další možností je dvoudílný rohový výsuv, který umožňuje současné vysouvání a vytáčení polic mimo korpus rohové skříňky, každá police se tak může vysunout zvlášť, čímž vzniká dokonalý přehled nad všemi uloženými věcmi. Nabízí se také možnost rohové zásuvky, kdy čelo kopíruje tvar vnitřního rohu linky a vysouvání je klasické.
 
 

Osvětlení pracovní plochy

Nejdůležitější je mít osvětlení po celé délce kuchyně, abyste dobře viděli na práci. Nejoblíbenější jsou bodovky, zářivky, světla na ramínkách nebo nerezové jehlany na dotykové ovládání, které rovnoměrně osvětlují celou pracovní plochu a neoslňují Vaše oči. Výrobci však nabízí i jiné možnosti, jak osvětlit pracovní plochu.
 
 
 

 

 

Nákupního rádce zpracoval obchod:

www.interion.cz